صفحه اصلي   تماس با ما   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
پژوهش ها > شوراي عالي
نسخه چاپي

شوراي عالي


مقالۀ حاضر در پی پاسخگویی به این سؤال است: براي هویت بخشی به شهرهاي ایران و تبدیل آنها به جلوه گاه ی از فرهنگ و تمدن اسلامی چه باید کرد؟
مالکیت فکری از مهمترین موضوعات حقوقی است که مستقیماً با حوزه فرهنگ در ارتباط است. مسأله اصلی تحقیق پیش‎رو کاوش و بررسی وضعیت کنونی حقوق مالکیت فکری در نظام موضوعی ایران است.
با توجه به آن که اغلب محصولات فعلي صنعت نشر مستقيماً با حمايت‌هاي دولتي تهيه و در بازار عرضه مي‌گردند، تصوير بازاري به دور از حمايت‌ها، دخالت‌ها و مميزي دولتي و بيان فرصت‌ها، تهديدات و الزامات آن بازار امري حياتي مي‌نمايد.
اين‌ گزارش‌ از دو بخش‌ تشكيل‌ شده‌ است‌. بخش‌ اول‌ به‌ موضوع‌ پيامدهاي‌ تكنولوژي‌هاي‌ نوين‌ ارتباطي‌ و اطلاعاتي‌ مي‌پردازد و آن‌ را در قالب‌ جامعه‌ شناختي‌ انسجام‌ اجتماعي‌ توضيح‌ مي‌دهد.
در سال¬های اخیر، شناسایی، تقویت و فراهم کردن زمینه¬های لازم برای تولید و به¬کارگیری علم و فناوری در هر کشور، توجه مسئولان و برنامه¬ریزان کشورها را به خود جلب کرده است. اختراعات ثبت¬شده و مقاله¬های علمی منتشر شده از مهم¬ترین برون-دادهای سامانه علم و فناوری هستند.
مقولة توسعه در كشورهاي اسلامي همواره موضوعي چالش برانگيز در دهه‌هاي اخير بوده است و از سوي انديشمندان مختلف مواضع گوناگوني در قبال آن اتخاذ گرديده است.