صفحه اصلي   تماس با ما   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد:


تقویت و ایجاد نهاد و شبکه ای که بتواند تاریخ و فرهنگ اسلامی ایرانی و میراث ما را به زبان ساده به جهان و نسل امروز و آینده معرفی کند، ضروری است.

     اسحاق جهانگیری در مراسم افتتاح موزه کتاب و میرات مستند ایران و رونمایی از مجموعه تصویری مستند ایران در کتابخانه ملی با بیان اینکه من بیشتر در حوزه اجرایی کارکرده­ ام افزود: با این حال با تمام وجود حس کرده ام توسعه همه جانبه کشور بدون تقویت بنیان های فرهنگی، علمی و اجتماعی هم ناممکن و ناقص است.  

معاون اول رئیس جمهور: اساس توسعه فرهنگی بالا بردن توان نوآوری، زایندگی و بالندگی اندیشه هاست.

وی در این مراسم که وزیر آموزش و پرورش، وزیر اقتصاد و دارایی، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و ده‌ها نفر دیگر از چهره های فرهنگی هنری حضور داشتند با اشاره به اینکه توسعه در بستر و زمینه های ذهنی و فکری بسته اتفاق نمی افتد و باید محیط آزاد برای بالندگی اندیشه ها فراهم کرد تا توسعه فرهنگی به وجود آید گفت: انقلاب اسلامی، انقلابی فرهنگی بود و رهبر انقلاب، مردم و انقلابیون بدنبال احیای ارزش‌های اعتقادی مقابله با فساد، نابرابری و بی اخلاقی و استقلال و آزادی بودند.

ایشان افزود: با این حال تا تحقق کامل ارزش­ ها و احقاق حق و کرامت جمهوری اسلامی راه طولانی داریم. 

وی تولید و توزیع کتاب را از نمادهای توسعه برشمرد و خاطرنشان کرد: به هرمیزان سرمایه­ های فرهنگی کشور افزایش یابد و تنوع در تولیدات فرهنگی کشور داشته باشیم هیچ دستاوردی جای کتاب را نخواهد گرفت.

جهانگیری با بیان اینکه جامعه فرهنگی و متمدن ایران همواره درخشان ترین فرازهای فرهنگی مکتوب را به ثبت رسانده است گفت: باید به جایگاه کتاب و پدیدآورندگان آن احترام گذاشت زیرا معجزه پیامبر ما نیز کتاب بوده و دولت نیز از این ضرورت آگاه است و به آن توجه دارد.

وی با ابراز تاسف از وجود مشکلات عدیده اقتصادی در صنعت نشر کشور افزود: امروز به دلایل اقتصادی از تهدیدات زیاد سخن گفته شده ولی در این بین کمتر از تهدیدات اجتماعی، فرهنگی سخن گفته شده است زیرا تنگناهای فرهنگی کمتر از تنگناهای اقتصادی نیست. 
 
معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه دولت در بخش داخلی و خارجی نیازمند همفکری و همراهی صاحبنظران است گفت: ما نیازمند به تقویت کانون های فکری هستیم که بتواند دولت را یاری کند.

جهانگیری با اشاره به اثرات نامطلوب مسائل اقتصادی بر حوزه فرهنگی افزود: اگردر مواردی فساد در سال های اخیر رشد کرد و موجب تخریب سرمایه‌های مادی شد و مثلا گفته شد که 2 میلیارد و 700 میلیون دلار از بین رفت ولی کمتر به این موضوع پرداخته شد که این مسائل چه مقدار سرمایه‌های فرهنگی و اجتماعی را نابود کرده و به اعتماد مردم، اندیشمندان و صاحبان اندیشه آسیب زده است. 
وی گفت: پس پیش از آنکه به تخریب آثار مادی بپردازیم باید به آثار تخریب مسائل اجتماعی و فرهنگی بپردازیم و فرهنگ باید اولویت نخست باشد.

جهانگیری با ابراز خرسندی از اقدامات انجام شده در کتابخانه ملی آنرا تلاشی ارزشمند و اثر گذار فرهنگی برای نسل های امروز و آینده دانست و افزود: حفظ و  نگهداری این میراث از تکالیف دولت است.

وی با اشاره به راه اندازی چندین موزه در بخش آثار تاریخی میراث فرهنگی گفت: جلب اعتماد نخبگان و توجه به این سرمایه اجتماعی و فرهنگی از اقدامات ارزشمند است زیرا مستند کردن آثارتاثیرات فراوانی دارد.
 
معاون اول رئیس جمهور مسئله دوم را تقویت و ایجاد نهاد و شبکه ای دانست که بتواند تاریخ و فرهنگ اسلامی ایرانی و میراث ما را به زبان ساده به جهان و نسل امروز و آینده معرفی کند.

كد خبر:34238
منبع خبر:دبیرخانه کارگروه نظام نوآوری فرهنگی
تاريخ خبر:1394/12/02