صفحه اصلي   تماس با ما   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:


شعار دو سال و نیم گذشته وزارت فرهنگ و ارشاد را «اقتصاد فرهنگ و هنر» خواند و گفت: تلاش های خوبی در این زمینه و همچنین اقتصاد خلاق صورت گرفته است
علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور در نشست امضای تفاهم نامه میان سازمان سینمایی و شرکت رایتل شعار دو سال و نیم گذشته وزارت فرهنگ و ارشاد را «اقتصاد فرهنگ و هنر» خواند و گفت: تلاش های خوبی در این زمینه و همچنین اقتصاد خلاق صورت گرفته است که پیش از این اصلا این موضوع مطرح نبود ولی در حال حاضر به خوبی مورد توجه قرار گرفته است.
عضو کابینه دولت تدبیر و امید با تاکید بر اینکه بخش اقتصادی می تواند به اقتصاد فرهنگ و هنر کمک زیادی کند، گفت: ما آمادگی داریم تا به بخش اقتصادی کمک کنیم و درباره اقتصاد خلاق نیز ایده ها و راهکارهای خود را ارایه کنیم.
جنتی افزود: امسال با توجه به کاهش چشمگیر قیمت نفت دولت سال سختی را پشت سر گذاشت و از نظر مالی دشواری های متعددی داشت و در این میان ورود حوزه های اقتصادی به حوزه فرهنگ کشور اقدام ارزشمندی است که ما آن را ارج می نهیم.
وی گفت: امیدوارم سال آینده با اجرای برجام شرایط بهتری در حوزه مختلف کشور از جمله بخش فرهنگ و هنر فراهم شود.
 
سرمایه­گذاران اصیل، خانه نشین و سرمایه گذاران لمپن، روی کار
علی ربیعی، وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی نیز یکی دیگر از حاضران در این نشست بود. وی درباره رویکرد این وزارتخانه نسبت به فرهنگ اظهار داشت: نگاه ما به فرهنگ ایرانی اسلامی و تولید داخلی مبتنی بر اجماع عمومی است و همه در دولت اتفاق نظر داریم که کار ما افزایش تولید داخلی فرهنگی است. در دنیایی که اساسا برای دیدن و شنیدن مرزی وجود ندارد و افراد همزمان به چندین فرهنگ متنوع دسترسی دارند، ما هیچ راهی جز تولید داخلی کالاهای فرهنگی نداریم، آرزوی ما نیز توجه بیشتر به تولید داخلی است و معتقدیم کالای فرهنگی نیز مثل سایر کالاهای داخلی وقتی مصرفش به کفایت برسد راهش را به جهان باز خواهد کرد.
وی با بیان اینکه “افزایش تولید فرهنگی نوعی مقاومت است و نباید نگران افزایش تولید بود‌،” اظهار کرد: تولیدات فرهنگی ما برایند متن همین جامعه است و در جهت آرمان‌های ملت ایران حرکت می‌کند. براین اساس تصمیم گرفتیم در دولت در حوزه سرمایه گذاری‌ در امور فرهنگی یک هم افزایی ایجاد کنیم زیرا در حوزه سرمایه‌گذاری نیز در کشور با مشکل فرهنگی مواجه هستیم. سرمایه گذاران اصیل ما خانه‌نشین شدند و سرمایه گذاران لمپن روی کار آمدند که امروز محاکمه‌های آن را از تلویزیون می‌بینیم.
وزیر کار‌،تعاون و رفاه اجتماعی با بیان اینکه “ما برای رشد و بهره‌وری روی حوزه فرهنگ حساب کرده‌ایم و به تعاون به عنوان یک مفهوم برای زندگی بهتر ایرانیان نگاه می‌کنیم و نه صرفا به عنوان یک مفهوم اقتصادی‌،” ادامه داد: دراین حوزه نیز در وزارتخانه احساس وظیفه می‌کنیم. ما به فرهنگ تعاون و همیاری نیاز داریم زیرا نابرابری و فقر واقعیت جامعه ماست بنابراین ما به یک جنبش عظیم نیاز داریم.
 
كد خبر:34286
منبع خبر:دبیرخانه کارگروه نظام نوآوری فرهنگی
تاريخ خبر:1394/12/05