صفحه اصلي   تماس با ما   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


گزارش هفتگی رصد نظام نوآوری صنایع فرهنگی (15 اسفند ماه 1394)


رصد و ارزیابی عملکرد نظام نوآوری صنعت موسیقی، کاربردی سازی علوم انسانی، 500 میلیارد ریال اعتبار برای صنایع دستی، محموله 4 میلیاردی اسباب بازی، نقش مالکیت فکری در اقتصاد خلاق و...
 

شورای عالی انقلاب فرهنگی از اردیبهشت ماه سال 92، کارگروهی تحت عنوان نظام نوآوری صنایع فرهنگی را شکل داد که به تقویت صنایع فرهنگی کشور، در راستای پیاده­سازی نقشه مهندسی فرهنگی، بپردازد.  این کارگروه پس از انجام مطالعات نظری، میدانی، بررسی چالشها و ارائه سیاستها و راهکارها، اقدام به ترویج و تقویت زیست­بوم نظام نوآوری صنایع فرهنگی کشور مبتنی بر تفکر سیستمی و همکاری شبکه­ای و شبکه­سازی ذینفعان نموده است که اهم اخبار و اقداماتی که به این واسطه در کشور رخ داده و همچنین، رصد عملکرد دستگاههای مختلف، بصورت هفتگی و به شکل هفته­نامه حاضر، اطلاع رسانی می­گردد.
 http://noavari.farhangoelm.ir
 
 
تالیف اولین کتابچه گزارش "رصد و ارزیابی عملکرد نظام نوآوری صنعت موسیقی"
اولین کتابچه گزارش "رصد و ارزیابی عملکرد نظام نوآوری صنعت موسیقی" تالیف گردید. در این گزارش، پس از بررسی کلی وضعیت موسیقی در دنیا و ارائه مقایسات کلی با صنعت موسیقی در ایران، گزارش رصد شاخصهای این صنعت براساس شاخصهای نظام نوآوری صنایع فرهنگی به ترتیب شاخصهای ورودی، فرایندی، خروجی(عملکردی)، بروندادی و پیامدی، جمع­آوری و تالیف گردیده است. 
 
حلقه گفتمان دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، با موضوع نگاهی به هنر پویانمایی در کشور و فرصتهای پیش رو
جلسه بیست و نهم سلسله نشست های حلقه گفتمان با حضور جناب آقای محمدامین همدانی مدیر خانه پویانمایی (انیمیشن) انقلاب اسلامی و کارگردان انیمیشن سینمایی «فهرست مقدس» برنده جایزه بهترین پویانمایی از جشنواره فیلم فجر 1394، تحت عنوان «نگاهی به هنر پویانمایی در کشور و فرصتهای پیش رو» روز دوشنبه 03/12/ 94 ساعت 12-10 در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، برگزار شد.
 
برگزاری کارگاه تسهیل کاربردی­سازی علوم انسانی
سجادی نیری با توضیح ابعاد اقتصاد مقاومتی  و اقتصاد دانش­بنیان، بر اهمیت اقتصاد دانش‌بنیان جهت دست‌یافتن به اقتصاد مقاومتی تأکید کرده و  زمینه‌های حضور پژوهشگران علوم انسانی و حوزه‌های تخصصی علوم انسانی و علوم اجتماعی در شکل‌گیری اقتصاد دانش‌بنیان و اقتصاد مقاومتی را تحلیل کرد. به گفته وی، با شکل‌گیری و توسعة اقتصاد علوم انسانی و اقتصاد فرهنگ، شتاب نیل به اقتصاد دانش‌بنیان و اقتصاد مقاومتی افزایش چشمگیری خواهد داشت. همچنین، وی برنامه‌های ستاد توسعة فناوری‌های نرم و هویت‌ساز برای اقتصاد علوم انسانی و اقتصاد فرهنگ را توضیح دادند.
وی افزود  ستاد توسعة فناوری‌های نرم و هویت‌ساز، محل تلاقی نقشة مهندسی فرهنگی و نقشة جامع علمی کشور است که بخشی از برنامه‌های آن تسهیل‌گری، توسعة دانش، حمایت از گسترش کسب‌وکارهای نوآورانه در حوزة اقتصاد فرهنگ و کارآفرینی در حوزة علوم‌انسانی و اجتماعی، توسعة گفتمان‌های اقتصاد فرهنگ و اقتصاد علوم انسانی، توسعة ارتباطات علمی و فرهنگی و ایجاد و گسترش شبکه‌های علمی، حمایت از شکل‌گیری اندیشکده‌ها و اتاق‌های فکر و ایجاد شبکه‌ای از اتاق فکر‌ها برای پاسخ به نیازهای حوز‌ة اقتصاد فرهنگ و اقتصاد علوم انسانی و به‌روز‌رسانی و تقویت زیرساخت‌ها و حوزه‌های فعال در اقتصاد فرهنگ و اقتصاد علوم انسانی، است.
در کارگاههای‌ برگزار شده، فرایند تشکیل شرکت‌های دانش‌بنیان با رویکرد علوم انسانی، فرایند تبدیل ایده به فناوری، کاربردی سازی علوم انسانی و نیز اقتصاد  فرهنگ و اقتصاد علوم انسانی، توسط سجادی نیری و کارشناسان ستاد توسعة فناوری‌های نرم و هویت‌ساز، ارائه شد. همچنین، در این کارگاه‌ها ارزیابی و نقدِ مسائل مرتبط با اقتصاد فرهنگ و اقتصاد علوم انسانی، در گفت‌وگوهای انجام شده با اعضای هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، مورد بررسی قرار گرفت.
 
500 میلیارد ریال اعتبار برای توسعه صنایع دستی کشور
معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در نمایشگاه دوازدهمین دو سالانه نگاره­های ملی چوب که از 25 بهمن ماه تا سوم اسفندماه در ارومیه با حضور 260 اثر تولیدی از سراسر کشور برگزار شد؛  گفت: در امر آموزش، ترویج، صادرات و تولید صنایع دستی نیز در بودجه های جاری اعتبارات خوبی در نظر گرفته شده است.
وی افزود: در قالب اعتبارات بودجه سال آینده 200 میلیارد ریال در ردیف اعتبارات جاری و 300 میلیارد ریال هم در بخش زیرساختها و تملک دارایی در بودجه ملی برای صنایع دستی لحاظ شده است.
وی با بیان این که جهت گیری مطلوبی در برنامه ششم توسعه نسبت به گسترش و حمایت از صنایع دستی کشور وجود دارد، ادامه داد: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ارتباط با صنایع دستی در برنامه ششم توسعه هم توجه ویژه ای کرده که در قالب بودجه های سنواتی این برنامه ها پیش بینی و اجرا می شود.
وی صنایع دستی کشور را یکی از عینی­ترین مصادیق اقتصاد مقاومتی دانست و بیان کرد: دو موضوع برای اولین بار در سیاست­های ابلاغی رهبر معظم انقلاب آمده است که یکی موضوع توجه به میراث فرهنگی و گردشگری است به گونه ای که برای آن کمیت، تعیین شده و دومی توجه به صنایع دستی است. سیاست گزاران هم باید ترتیبی اتخاذ کنند که تقاضا کننده نیز تحریک شود چرا که اگر با سلیقه مصرف کننده تولید انجام شود، می توان به تولید انبوه نیز دست زد.
وی اظهار کرد: علت موفقیت کشورهای آسیای شرقی در صادرات صنایع دستی و خلق آثار چوبی منحصر به فرد، بهره گیری هوشمندانه از عنصر چوب است. نامورمطلق گفت: این درحالی است که فرهنگ کشور ایران، در گذشته فرهنگی خلاق­تر از فرهنگ کشورهای آسیای شرقی داشته ولی هم اکنون این فرهنگ را از دست داده­ایم.
 
کشف محموله چهار میلیاردی اسباب­بازی در چهارمحال و بختیاری
فرمانده انتظامی چهارمحال و بختیاری، در راستای تشدید اقدامات كنترلی و مبارزه با ورود كالای قاچاق به كشور و برخورد قانونی با قاچاقچیان كالا، ماموران اداره مبارزه با قاچاق كالا و ارز پلیس آگاهی این فرماندهی، با پرپایی ایست و بازرسی موقت در محل “پل قرح شهرستان لردگان” حین بررسی خودروهای عبوری به یك دستگاه خودروی كامیون، مظنون و آن را متوقف كردند.
وی ادامه داد: پس از بازرسی بار این كامیون، پنج هزار كیلو گرم اسباب بازی مكانیزه كشف شد. یاری، ارزش ریالی کالاهای کشف شده را چهار میلیارد ریال برآورد و تصریح كرد: متهم پس از صورتجلسه و تشكیل پرونده به مراجع قضائی معرفی شد.
 
نقش مالکیت فکری در سهم اقتصادی بخش خلاق
داده‌های به دست آمده از مطالعات انجام شده در ۴۰ کشور تا سپتامبر ۲۰۱۳ حاکی از آن است که در بیشتر کشورها، بخش خلاق بزرگتر و قابل توجه‌تر از آن چیزی است که تصور می‌شود.
سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) از سال ۲۰۰۲ تاکنون از تحقیقات زیادی برای ارزیابی سهم اقتصادی صنایع خلاق حمایت کرده است. مطالعات سازمان جهانی مالکیت فکری مبتنی بر روش‌شناسی متداولی هستند که صنایع را بر اساس میزان استفاده آنها از منابع مشمول حق نشر (کپی‌رایت) به چهار گروه تقسیم می‌کند.
این روش مجموعه‌ای از شاخص‌های اقتصاد کلان تعریف کرده و استانداردها و رویکردهای تحقیقاتی تعیین می‌نماید. راهبردهای سازمان جهانی مالکیت فکری بر اساس بهترین رویکردهای بین‌المللی تدوین شده و در بیش از ۴۵ کشور به کار گرفته می‌شوند.
تحقیقات، همچنین نشان می‌دهند که صنایع مشمول حق نشر سهم اقتصادی قابل توجهی در درآمد ناخالص داخلی دارند و میزان این سهم در کشورهای مختلف متغیر است. در سه چهارم کشورهای مورد مطالعه این میزان بین ۴ تا 5.6 درصد و به طور متوسط 5.20 درصد بود. معمولاً سهم صنایع متکی بر حق نشر در درآمد ناخالص داخلی کشورهایی که رشد اقتصادی سریعی داشته‌اند بیشتر از حد متوسط بوده است.
سهم صنایع متکی بر حق نشر در ایجاد شغل به طور متوسط 5.36 درصد است. میزان سهم این بخش در تقریباً سه چهارم کشورها بین ۴ تا ۷ درصد است. اکثر کشورهایی که سهم صنایع خلاق آنها در درآمد ناخالص داخلی بیش از حد متوسط است در زمینه ایجاد اشتغال هم سهم بیشتری دارند.
در روش‌شناسی سازمان جهانی مالکیت فکری چهار گروه مختلف از صنایع متکی بر حق نشر بر اساس سطح اتکای آنها بر منابع مشمول حق نشر تعریف میشوند؛ اصلی، دارای وابستگی متقابل، جزئی و غیروابسته. نتیجه تحلیل سهم اقتصادی در گروه اصلی به تفکیک صنعت به شرح ذیل است‌: ادبیات و مطبوعات با 38.6 درصد بیشترین سهم را در تولید ارزش افزوده دارند. دیگر صنایع کلیدینرم‌افزار و پایگاه داده‌ها، رادیو و تلویزیون، موسیقی و تئاتر، تبلیغات، فیلم‌سازی و ویدئو و نمایشنامه‌ها - حدود پنجاه درصد باقیمانده را تشکیل می‌دهند که نیمی از آن متعلق به صنعت نرم‌افزار است.
چهل و سه درصد نیروی کار در صنایع وابسته به حق نشر اصلی در بخش ادبیات و مطبوعات مشغول به کار هستند. پنج صنعت نخستی که بیشترین سهم را در ایجاد اشتغال دارند بیش از هشتاد درصد کل نیروی کار را به خود اختصاص داده‌اند. نرم‌افزار، پایگاه‌های اطلاعاتی، رادیو و تلویزیون بیشترین میزان نیروی کار را داشته و با توجه به درونداد کاری‌شان، سهم بالاتری در درآمد ناخالص داخلی دارند.
نتایج پیمایش‌های ملی بر اهمیت صنایع وابسته به حق نشر در عملکرد اقتصادی کلی صحه می‌گذارند. صنایع خلاق با دیگر بخش‌های اقتصاد در ارتباط هستند و نقش فعالی در چرخه اقتصادی دارند. در بسیاری از کشورها صنایع خلاق نقش مهمتری نسبت به صنایع سنتی ایفا می‌کنند. در صورت حمایت دولت، سیستم قانونی و محیط تجاری، عملکرد صنایع خلاق بهبود و ارتقا می‌یابد.
مطالعات ملی همچنین نشان می‌دهند که روش شناسی سازمان جهانی مالکیت فکری را می‌توان در کشورهایی با سطوح مختلف توسعه به کار گرفت. تحقیقات بیشتر می‌توانند تأثیر بالقوه حق نشر در توسعه، و ارتباط لزوم به کارگیری یک نظام حق نشر قوی با دستیابی به اهداف توسعه ملی را بررسی کنند.
 
 درآمد بازی‌های موبایلی ترکیه 4برابر ایران
مؤسسه پژوهشی Newzoo تحقیقاتی در زمینه بازی‌های تلفن همراه دارد و با انتشار نتیجه آن در نشریه techcrunch نشان می‌دهد در سال 2015میلادی، میزان درآمد بازی‌های موبایلی در ایران حدود 39میلیون دلار بوده است و به بیان دیگر سهم درآمدزایی بازی‌های موبایلی حدود 20درصد از کل درآمد بازی ایران بوده است که این درصد کمتر از متوسط جهانی بازی‌های موبایل یعنی 30 تا 35درصد است.
در این گزارش همچنین آمده است که درآمد سالانه بازی‌های موبایلی ترکیه در همسایگی ایران 144میلیون دلار است یعنی 3 تا 4 برابر ایران، به بیان دیگر صنعت بازی موبایل ایران از نظر سهم سودآوری بازار از همسایگانش عقب افتاده است که شاید بتوان آن را به مشکلات تحریم مرتبط دانست. ایرانی‌ها برای فروش محصولات خود در بازارهای دیجیتال جهانی مشکلاتی داشتند و به دلیل تحریم سیستم‌های بانکی، نمی‌توانستند با کارت‌های اعتباری خود از اپ استورها (بجز steam وشبکه پلی استیشن) خرید کنند. البته راه‌اندازی کافه بازار به عنوان یک فروشگاه‌ اندروید بومی در سال 2010 با بیش از 55 هزار اپلیکیشن که 8 هزار مورد آن بازی است، بیش از 27میلیون کاربر را به خود جذب کرد و تا حدی توانست به فروش بازی‌های تلفن همراه کمک کند.
همچنین، در این گزارش آمده است که در نتیجه ضریب نفوذ بالای تلفن همراه، بخش بازی‌های موبایل در خاورمیانه‌دارای یکی از سریع ترین رشدها در جهان است. بازی‌های موبایلی در این منطقه جزو محبوب ترین بازی‌ها هستند چرا که بهای چندانی ندارند وکشورهایی با جمعیت بالای گیمر همچون اردن، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و کویت و مصر به سوی پوشش مناسب نسل 3 و 4 شبکه تلفن همراه می‌روند.
ازسوی دیگر 68 درصد جمعیت این منطقه زیر 34 سال و مرد هستند که این سن و جنس، گرایش به بازی‌های ویدئویی را نشان می‌دهد طوری که خاورمیانه و آفریقای شمالی در حال تبدیل شدن به کانون توجه بازی‌سازان هستند و نگاه صنعت بازی‌سازی جهان به این منطقه جلب شده و انتظار می‌رود ارزش بازی‌های رایانه‌ای این منطقه از1.6 میلیارد دلار سال 2014 به 4.4 میلیارد دلار در سال 2022 برسد.
كد خبر:34366
منبع خبر:دبیرخانه کارگروه نظام نوآوری فرهنگی
تاريخ خبر:1394/12/12