صفحه اصلي   تماس با ما   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


گزارش رصد نظام نوآوری صنایع فرهنگی (شماره 1- 1395)


تسهیلات 20 میلیارد ریالی بازی سازها، احداث کارخانه عروسک هدهد، برگزاری دوره کارآفرینی مذهبی، رشد 135 میلیارد دلاری بازار اسباب بازی تا 2020، کالاهای فرهنگی دانش بنیان می شوند و...
بازی‌سازها تا 20 میلیارد ریال تسهیلات می‌گیرند
قائم مقام بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای: شرکت‌هایی که بالای 3 سال  سابقه کار و اظهارنامه مالیاتی داشته باشند می‌توانند تا سقف 20 میلیارد ریال وام دریافت کنند. به عبارتی  میزان وام اعطایی به شرکت‌های دارای بیش از 3 سال سابقه فعالیت، به اظهارنامه مالیاتی و توان مالی شرکت متقاضی بستگی دارد. با تعاملی که بین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و بنیاد بازی‌های رایانه‌ای و کارگروهی که با محوریت بنیاد شکل گرفته است به زودی به 12 طرح از 54 طرح تصویب شده (که بیش از نیمی از آن بازی‌های تلفن همراه است) در  بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و از طریق پست بانک وام اعطا می‌شود. این وام به حوزه‌های بازی‌های کامپیوتری، تلفن همراه و صادرات و زیرساخت تعلق می‌گیرد. همچنین، در نظر داریم درصدی را به عنوان عوارض از بازی‌های خارجی بگیریم تا برای تبلیغ بازی‌های ایرانی استفاده کنیم. قرار بود امسال این کار انجام شود ولی متأسفانه در مدیریت و برنامه‌ریزی و مجلس این موضوع دیده نشد و در اولویت قرار نگرفت. امیدواریم در سال 96 این عوارض هرچند کوچک و محدود، وضع شود تا بازی‌های داخلی در برهه‌ای از زمان بتوانند در مقابل بازی‌های خارجی نفس بکشند..
 
 احداث کارخانه عروسک‌سازی «هدهد»
کارخانه عروسک‌سازی «هدهد» توسط دارالقرآن خانه کارگر احداث می‌شود. مدیر اجرایی دارالقرآن خانه کارگر کشور از احداث کارخانه عروسک‌سازی «هدهد» خبر داد.
محجوب ادامه داد: این کارخانه در آینده‌ای نزدیک جهت تولید انواع عروسک‌ها و اسباب‌بازی‌های مذهبی ویژه کودکان و خردسالان احداث می‌شود.
وی در پایان تصریح کرد: با احداث این کارخانه فعالیت‌های مهمی در زمینه آموزش قرآنی کودکان و خردسالان در سطح کشور انجام خواهد شد.

نشست نظام نوآوری صنایع فرهنگی در اینوتکس امسال
در پنجمین نمایشگاه فناوری و نوآوری اینوتکس که قرار است خردادماه امسال در نمایشگاه بین المللی تهران با برقراری نشست های علمی و بین المللی برگزار شود، طبق برنامه­ریزی­ها، نشست بین المللی شبکه­سازی نوآوری در روزهای ۴ و ۵ خردادماه که مشتمل بر ۱۱ پنل با موضوعات مختلف است برگزار می­شود؛ این نشست ها به صورت دو زبانه و مترجم همزمان، در حوزه نوآوری هستند.
­­در این دوره از نمایشگاه، میزبان ۱۱ کشور دنیا هستیم، در واقع هدف اصلی نشستهای علمی و نمایشگاه اینوتکس، بستر سازی برای تسهیل همکاری های فناورانه بین ایران و ۱۱ کشور دیگر است.
به گفته دبیر علمی پنجمین دوره از نمایشگاه فناوری و نوآوری، راهبرد انتقال فناوری که در نقشه جامع علمی کشور مورد توجه قرار گرفته، در این نمایشگاه به آن توجه جدی شده است؛ بدان معنی که سعی داشته ایم سیاست­های علم و فناوری را در این نشست­ها مد نظر قرار دهیم.
وی با بیان اینکه پنلهایی هم با موضوع خاص تکنولوژیک در نمایشگاه ارائه خواهند شد، اظهار داشت: این پنل ها در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، شبکه­سازی نوآوری با موضوع فناوری انرژی و زیست محیطی، فناوری نوظهور و همگرا ( نانو، علوم شناختی، بایو)، نوآوری در صنایع فرهنگی و نرم هستند که با حضور متخصصان برجسته جهانی ارائه می شوند.

رشد ۱۳۵میلیارد دلاری بازار اسباب‌بازی تا سال ۲۰۲۰
یکی از مهم‌ترین بازارهای جهانی که صنعت اسباب‌بازی است، تحولات قابل‌توجهی را پشت سر گذاشته و در عین حال که رشد قابل توجهی در سال‌های اخیر داشته است، تغییرات بنیادینی نیز در آن رخ داده است که از همه آنها مهم‌تر، اسباب‌بازی‌های هوشمند و بازی‌های آنلاین هستند.
فناوری‌های نوین در بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های دنیای کودکانه نقشی چشمگیر یافته و امروزه حجم عظیمی از اسباب‌بازی‌ها را تحت سلطه خود دارند. توسعه نوآوری و تکنولوژی در دنیای اسباب‌بازی‌های کودکان به حدی است که طبق پیش‌بینی تحلیلگران، بازار این صنعت تا سال ۲۰۲۰ به ارزشی برابر با ۱۳۵میلیارد دلار می‌رسد. در این میان اسباب‌بازی‌های هوشمند و بازی‌های آموزشی و تفریحی متفاوتی که هر ساله روانه بازار می‌شوند، اهمیتی قابل توجه دارند و بخش بزرگی از تجارت اسباب‌بازی را به خود اختصاص داده‌ و به صورتی جدی جای اسباب‌بازی‌های سنتی‌تر را گرفته‌اند.

تفاهمنامه همکاری ایران و کره‌ در زمینه صنایع خلاق
در جریان سفر رئیس‌ جمهور کره جنوبی به تهران یادداشت‌های تفاهمی در زمینه گسترش همکا‌رها در حوزه فرهنگی مابین ایران و کره‌جنوبی به امضا رسید که از آنها می‌توان به امضای «یادداشت تفاهم همکاری در زمینه تکنولوژی‌های فرهنگی و صنایع خلاق» اشاره کرد.
جمهوری اسلامی ایران و جمهوری کره جنوبی در جریان سفر «پارک گئون هی» رییس جمهوری کره جنوبی به تهران، نوزده سند همکاری برای توسعه هر چه بیشتر روابط و مناسبات دو کشور امضا کردند.
در همین حال یادداشت‌های تفاهمی در زمینه گسترش همکا‌رها در حوزه فرهنگی مابین ایران و کره‌جنوبی به امضا رسید که از آنها می‌توان به امضای یادداشت تفاهم همکاری برای «اعلام سال 2017 به عنوان سال فرهنگی و تأسیس مرکز فرهنگی کره در تهران و مرکز فرهنگی ایران در سئول»، «سند برنامه مبادلات فرهنگی، علمی و آموزشی دولت جمهوری اسلامی ایران و کره جنوبی» و «یادداشت تفاهم همکاری در زمینه تکنولوژی‌های فرهنگی و صنایع خلاق» اشاره کرد.

کالاهای مرتبط با فناوری فرهنگی هم دانش‌بنیان می‌شوند
نشستی با عنوان کارآفرینی دانشگاهی در دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران با حضور دکتر سید محمد صاحبکار، سرپرست شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و مهندس دهبیدی پور رئیس مرکز کارآفرینی دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.
در ابتدای جلسه دکتر صاحبکار با بررسی جایگاه شرکت‌های دانش‌بنیان در توسعه کارآفرینی دانشگاهی به بیان موانع پیش روی این شرکت‌ها و سیاست‌های کلان کشور در این زمینه پرداخت. مهندس دهبیدی‌پور نیز به سازوکارهای ترویج فرهنگ کارآفرینی و ارتقای توانمندی‌های کارآفرینانه دانشجویان در کنار ایجاد شرایط کسب‌وکار و پایدارسازی آن در مرکز کارآفرینی شریف پرداخت.  در ادامه به مهم‌ترین موارد مطرح‌شده توسط هر یک از سخنرانان اشاره ‌شده است.
سرپرست امور شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری کالاهای دانش‌بنیان نیازمند فناوری متوسط به بالا، ارزش افزوده ناشی از دانش و تحقیق و توسعه مداوم هستند. از چند روز دیگر کالاهای مرتبط با فناوری فرهنگی هم به این مجموعه افزوده می‌شوند.
 
برای اولین بار – برگزار گردید: کارآفرینی مذهبی
رویداد آموزشی کارگاهی با موضوعات زیر توسط شتابدهنده شفق، برگزار شد:
درآمدزایی و موثرسازی مجموعه‌های فرهنگی مذهبی
آشنایی با کسب و کارها و استارتاپ‌ها مذهبی در دنیا
خلاقیت و نوآوری در عرصۀ دین
تدوین مدل کسب و کار مذهبی
سرمایه‌گذاری و بازاریابی محصولات و خدمات مذهبی
 
برگزاری نخستین نمایشگاه فرهنگ و هنر تهران در سینما ملت
رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران از برگزاری نخستین نمایشگاه فرهنگ و هنر تهران خبر داد و گفت: نخستین نمایشگاه فرهنگ و هنر تهران در آستانه آغاز به کار سومین دهه فعالیت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و با هدف عرضه و معرفی دستاورد‌ها و تولیدات، معرفی توانمندی‌های فرهنگی و هنری و ایجاد امکان همکاری بیشتر با سایر سازمان‌ها و دستگاه‌ها و نیز شناسایی نخبگان و استعداد‌ها و برنامه‌های شاخص و خلاق برای آینده سازمان برگزار می‌شود.
وی افزود: در این نمایشگاه آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با حضور شخصیت‌ها و چهره‌های برجسته فرهنگی و هنری در معرض دید عموم قرار می گیرد.
رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با بیان اینکه در نمایشگاه فرهنگ و هنر تهران یک هزار نمونه از تولیدات و محصولات که در سال‌های اخیر توسط کار‌شناسان و متخصصان این سازمان تولید شده، به نمایش گذاشته می‌شود، اظهار کرد: در این نمایشگاه بیش از 30 تفاهم‌نامه همکاری با سازمان‌ها و دستگاه‌های دیگر امضا و از بیش از 30 دستاورد این سازمان نیز رونمایی می‌شود.
رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران گفت: همچنین در نمایشگاه فرهنگ و هنر تهران رایزنان فرهنگی سایر کشور‌ها، مسئولان و شهرداران کلان شهر‌ها و سایر استان‌ها و عموم نخبگان، علاقه‌مندان به فرهنگ و هنر شهر تهران نیز حضور خواهند داشت.

تشکیل فدراسیون «اقتصاد، فرهنگ و هنر» در اتاق ایران
رییس اتاق ایران از سهم ۱۲ درصدی صنایع خلاق در تولید ناخالص داخلی کشورها خبر داد و گفت: فدراسیون «اقتصاد، فرهنگ و هنر » در اتاق بازرگانی ایران تشکیل می‌شود.
رئیس اتاق بازرگانی ایران در مراسم صبحانه کاری فعالان اقتصادی با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تهران، گردش مالی صنایع فرهنگی در دنیا را بالغ بر ۲ هزار میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: سهم ایران از این گردش مالی چیزی نزدیک به صفر است و این در شرایطی است که میانگین سهم صنایع خلاق در تولید ناخالص داخلی کشورهای جهان، اکنون بین ۲ تا ۱۲ درصد برآورد می شود.
رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران افزود: سهم جهانی تجارت محصولات و خدمات خلاق در سال ۲۰۱۴ رقمی بیش از ۸۲۰ میلیارد دلار بوده که بر این اساس نقش صنایع فرهنگی در رونق تولید ملی و تحقق اقتصاد مقاومتی از بعد ثروت آفرینی هم قابل بررسی است.
وی خاطرنشان کرد: مقدمات تشکیل فدراسیون «اقتصاد، فرهنگ و هنر» در اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران در حال انجام است و موافقت اصولی آن صادر شده که می تواند زمینه ساز توجه بیشتر به این بخش از اقتصاد شود، ضمن اینکه تسهیل امکان حضور بخش خصوصی در نمایشگاه‌های فرهنگی و هنری سایر کشورها و برگزاری نمایشگاه های تخصصی در حوزه فرهنگ و هنر نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

كد خبر:35116
منبع خبر:دبیرخانه کارگروه نظام نوآوری فرهنگی
تاريخ خبر:1395/02/25